Гайдамацька Січ – духовний заповідник на Знам’янщині
Є на Знам’янщині унікальне місце під назвою «Гайдамацька Січ». Його називають зеленою садибою, музеєм під відкритим небом, а господар і засновник – поет і краєзнавець Володимир Вознюк – іменує духовним заповідником.
(067) 287 87 44
https://www.facebook.com/groups/166099067126640/?fref=ts
Сьогодні це справжня туристична родзинка краю, до якої приїздять гості звідусіль. А все завдяки особливій енергетиці цього незвичайного місця та щирій гостинності господарів – Володимира Вознюка та його дружини Любові Крилової. Тут тобі і унікальні експонати, і захоплюючі екскурсії, і екскурси в історію козацтва, і смачні частування козацькими стравами.
Історія створення: Як розповів нам господар садиби Володимир Вознюк, історія «Гайдамацької Січі» розпочалася сім років тому, коли разом зі своїм товаришем вони вирішили створити цілий комплекс зеленого туризму з історичним спрямуванням. Щоправда, на той час підтримки від місцевої влади ентузіасти не отримали, натомість виникли проблеми з орендою землі, тож далі Володимиру Анатолійовичу довелося продовжувати справу самотужки.
Буквально з кількох каменів він почав створювати свою зелену садибу, в якій власними силами втілював в життя свої оригінальні дизайнерські задумки. Чого варте лише облаштування багаття для приготування їжі, створене у вигляді підкови, виготовленої з піщаника і знайденої магми, оздобленої підковами і люшнями (ключами від возів). Упродовж кількох років тривали ці роботи, і ось уже три роки садиба відкрита для туристів.
Експонати музею під відкритим небом: Наразі у музеї зібрано близько сотні унікальних кам’яних, дерев’яних та глиняних експонатів, які розповідають про історію, культуру і побут наших пращурів. Особливе місце з-поміж них займають жорна. Їх тут чотири десятки – від маленьких ручних зернотерок до великих кам’яних жорен і навіть вітряного млина.
Серед експонатів музею під відкритим небом – знахідки часів скіфської і чорноліської культури, раритетні вироби декоративно-ужиткового мистецтва. Є в колекції господаря і багато інших експонатів – як-то колекція вишиванок та керамічних виробів, однак презентувати їх просто неба не можна, тож зберігаються вони в окремому приміщенні і демонструються любителям української історії і культури лише за їх проханням.
Козацькі курені: Особливої уваги варті козацькі курені, яких сьогодні на території садиби збудовано вже два. Це – гордість господарів. Тут може одночасно розміститися до 50 гостей. У цих спеціальних альтанках, вкритих очеретом, гостей частують смачними козацькими стравами – кулішем та тетерею, які з любов’ю готує особисто дружина господаря.
Екскурсійні тури: Окрім «Гайдамацької Січі» Володимир Вознюк проводить цікаві екскурсії навколишніми землями. А подивитися тут дійсно є що! Це і знаменита Перунова скеля, на якій у минулому знаходилося старовинне капище, і мальовничі Лисячі яри з піщаниками, і скелясті береги розломів гранітного кар’єру у поймі Інгульця. Приваблюють туристів і три криниці , що мають різний смак води, і стрімка Гайдамацька криниця, яка протікає крізь пласти блакитної глини і розташована на відстані двох кілометрів від садиби.
Проводить екскурсії краєзнавець і до Чорного лісу, і до пам’ятника козаку Мамаю, біля якого обладнано оглядовий майданчик з видами на Мамаїв яр. Під час цих екскурсій, нащадок чигиринського козацького року Володимир Вознюк розповідає про історію гайдамацтва і козацтва.
Години роботи: Чітких обмежень в роботі садиби не має, адже господарі мешкають на її території. Але на відвідування музею та на екскурсії треба записуватися зарані.
Вартість відвідування: Відвідування самої садиби коштуватиме 20 гривень, а разом із частуванням – повноцінним комплексним обідом з козацьких страв обійдеться усього в 45 гривень з людини.
Як дістатися: Дістатися до «Гайдамацької Січі» можна власним транспортом, рухаючись трасою Н-01. Відстань від Знам'янки до Цибулевого – усього 21 кілометр, тож дорога займе трохи більше 20 хвилин. Можна доїхати до Цибулевого і рейсовим автобусом зі Знам’янки, і електричкою (зупинка Мамаїв Яр).