Туристичні об’єкти / Сакральні

Храм Успіння Пресвятої Богородиці

Храм Успіння Пресвятої Богородиці
Серед 12 найбільш шанованих свят церковного календаря, які йдуть після Воскресіння Господнього, є свято Успіння Пресвятої Богородиці, яке відзначається 28 серпня. Це свято є храмовим для церкви у селі Павлівка.
ІСТОРИЧНА ДОВІДКА
Збирати історію сучасного села Павлівка, як і більшості міст та сіл нашої країни, краєзнавцям доводилося крок за кроком. Поряд з іншими писемними згадками у цій справі впевнено стоять церковні записи. Згадку про поселення на цих землях — село Свинарку — вказав 1742 року миргородський полковник Василь Капніст, коли клопотав перед царицею Романовою поновити сотенне правління у Крилівській слободі. Поруч із Свинаркою через річку розташувалося село Павлівка. За переказами, назву поселення отримало від прізвища кріпосника Павлова.

Свинарка як сільце («деревня» — рос.) більшу частину своєї історії церкви не мала. Спочатку її жителі належали до приходу Покровської церкви с.Крюково (Крилівської христової намістії), про що є дані на 1748 рік. А пізніше до приходу церкви Святого Духа (с.Браїлівка, Онуфріївський район) належало і село Павлівка, що було розташоване по сусідству (у трьох верстах) з Браїлівкою, — про це свідчить аналіз записів метричних книг браїлівської церкви, починаючи з 1881 року. А вже 1906-1919 роками датуються дві метричні книги «Дані із Херсонської духовної консисторії Успенської церкви села Свинарка Олександрійського повіту», які зберігаються в Державному архіві Кіровоградської області. У серпні-жовтні 1906 року зроблено перші записи про народження й хрещення дітей у сім’ях Плахотних, Хорольських, Литвиних, Німців у Свинарці й Павлівці. Втім церква могла бути заснована раніше. Адже 1901 року в селі вже діяла церковно-приходська школа.

Відомо, що у 1930-1935 роках у церкві був клуб, 1936 року дерев’яне приміщення почали розбирати і розбирали ще у воєнні роки. А з роками на території колишньої церкви збудували нову школу, яка діє нині.

СЬОГОДЕННЯ ХРАМУ
Ініціатором відновлення храму на території сільської ради була громада, яка звернулася з відповідним клопотанням до єпископа. І приміщення було знайдене. Ним стало приміщення... школи. Це була будівля початкової школи, яку було збудовано у 1957-1958 роках. Ось такі дивні метаморфози: свого часу на території старовинного храму облаштували школу, а для відновлення сучасної церкви виділили приміщення недіючої школи.

Храм відкритий у 1994 році. Був виданий антимінс — посвячена хустина із зашитою частинкою мощів святих на престолі, без якого не можна служити літургію. (Антимінси з’явилися тоді, коли стало потрібно правити літургію поза храмом, у похідних умовах, а престол доводилося заміняти переносним столиком або просто дошками. Освячений антимінс з мощами у такому разі заміняв собою престол). Тоді це ще було приміщення, де церква ділила дах з бібліотекою. Згодом будівля повністю стала належати церкві, а у тій частині, де була бібліотека, розмістилася трапезна. Провели перебудову: зламали перегородки класів, підсилили стелю, відремонтували покрівлю.

З 2011 року настоятелем храму є ієрей Олександр Храпко, родом із смт Нове м.Кропивницький, котрий розпочав своє служіння у павлівському храмі саме на свято Успіння Пресвятої Богородиці.

Церква має один купол. Дзвони зроблені з балонів (та звучать вони чисто і голосно), під час служби на них дзвонить жінка-дзвонар Лідія Булаєнко.

Зараз церковна громада працює над початком будівництва нового типового храму: уже отримане право власності на земельну ділянку, готовий проект. Нова будівля розміститься поряд з існуючою нині. Вона матиме 30 м заввишки, буде споруджено дзвіницю.
Та поки нового храму немає, ієрей Олександр не полишає упорядкування діючого: біля храму нещодавно встановлено поклонний хрест, зараз ведеться облаштування колодязя. Ці роботи Олександр Храпко проводить власноруч, адже у минулому він будівельник, а також разом з ним працюють прихожани.

У планах відродити діючі колись заняття недільної школи на постійній основі.

ЦІКАВІ ФАКТИ
У церкві знаходиться старовинна храмова ікона Успіння Пресвятої Богородиці, список з ікони з Києво-Печерської лаври, яку принесли в дар, коли приходу виповнилося два роки. Вона допомогла багатьом людям отримати благодать і зцілитися. Допомогла вона у зціленні і дитині настоятеля Олександра Храпка. А ще є ікона Покрова Пресвятої Богородиці, яка кровоточила і мироточила декілька років тому. Постійно мироточить ікона Блаженної Мотрони Московської.
Біля церкви росте молодий дуб, листя якого неймовірних розмірів — майже з долоню. Настоятель храму говорить, що його живить Божа благодать.

ЧАСИ БОГОСЛУЖІНЬ
Щосуботи і перед великими святами: вечірня з 14:30 до 17:30; щонеділі: служба, літургія, молебень, причащання з 08:00 до 11:00. Щосереди о 9:00 молебень.

ЯК ДІСТАТИСЯ
Церква знаходиться у центрі села на вул.Центральна, 116. Дістатися сюди можна авто чи пасажирським автобусом Світловодськ — Павлівка.

Контактний телефон: (068) 250 42 40
(ієрей Олександр Храпко).

Тетяна Юганова
Дякуємо за надану інформацію
настоятелю храму Олександру Храпку,
жительці Павлівки Зінаїді Чернієнко,
у матеріалі також використана інформація
з Вікіпедії та з книги Сергія Шевченка
«Павлівка. Село в історії Наддніпрянщини».