---
Влада / Суспільство

Динаміка впровадження об’єктів альтернативної енергетики в області залишається повільною

Динаміка впровадження об’єктів альтернативної енергетики в області залишається повільною
Про це голова обласної державної адміністрації заявив сьогодні на засіданні колегії ОДА, анонсуючи розгляд питання "Про стан впровадження в області політики з енергозбереження".
У засіданні колегії взяли участь керівники окремих підрозділів облдержадміністрації, територіальних органів міністерств та відомств, голови районних державних адміністрацій, голови районних рад та міськвиконкомів, керівники обласних установ та організацій.
– Сподіваюсь почути від основного доповідача, – зазначив Сергій Кузьменко, – про причини такої низької динаміки та про можливі шляхи активізації роботи щодо реалізації заходів з енергозбереження.

Доповідав з даного питання заступник директора департаменту інфраструктури та промисловості облдержадміністрації Володимир Слінченко. Він наголосив, що робота з впровадження енергоефективних проектів в області значно активізована, починаючи з 2014 року, коли загострилася ситуація у паливно-енергетичному комплексі країни. На місцевому рівні реалізувати політику з енергозбереження покликана програма енергоефективності Кіровоградщини на період до 2015 року, затверджена рішенням обласної ради від 27 липня 2012 року. Після внесення до цієї програми депутатами облради змін у вересні поточного року в ній передбачено відшкодування 30% суми кредиту, наданого на впровадження енергоефективних проектів, інвалідам з числа учасників АТО та членам сімей загиблих учасників АТО за рахунок коштів обласного бюджету (на загальну суму 200 тисяч гривень).

За дорученням Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження обласною державною адміністрацією розроблено План заходів з реалізації у 2015 році програми енергоефективності Кіровоградської області та Маршрутну карту зі скорочення споживання природного газу в нинішньому році та заміщення його іншими видами палива.

Основні шляхи, які дають змогу економити енергоресурси і кошти, це модернізація котелень, зокрема встановлення котлів, що працюють на альтернативних видах палива, скорочення енергоємності виробництва, утеплення приміщень, заміна вікон на енергоощадні, популяризація серед населення вигідності кроків з енергозбереження та ін.

Протягом 2015 року всі ці заходи активно впроваджувалися у бюджетній сфері області, що дало можливість зекономити значний паливно-енергетичних ресурсів (2743,42 тонн умовного палива). Зокрема станом на 1 жовтня ц.р. у бюджетних закладах та установах встановлено 134 котли, що працюють на альтернативних видах палива. До кінця поточного року та в наступному році планується встановити такі котли ще на 69 об’єктах.

З минулого року, за словами Володимира Слінченка, особливий акцент робиться на впровадженні енергозаощадливих заходів у житловому секторі. З цією метою, відповідно до Державної цільової економічної програми енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлювальних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010-2015 роки та постанови Кабінету Міністрів від 8 квітня 2015 року № 231, населенню, об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельним кооперативам надається відшкодування з державного бюджету за кредитами на впровадження енергоефективних заходів.

Таких банківських кредитів на Кіровоградщині на початок жовтня надано 937 на загальну суму 13445,8 тисячі гривень, більшість – у відділеннях АТ "Ощадбанк" (691 кредит). Значно менше – у відділеннях АБ "Укргазбанк" (245 кредитів) та ПАТ "Укрексімбанк" (2 кредити).
Населення, завдяки зазначеним кредитам та за власні кошти, все активніше облаштовує свої помешкання електроопаленням. За даними ПАТ "Кіровоградобленерго", на початок жовтня в області вже 3400 таких побутових споживачів, у т.ч. 264 з них встановили електроопалення в нинішньому році.

Володимир Слінченко також поінформував учасників колегії, як використовується в області мала гідроенергетика (Савранська ГЕС, Березівська ГЕС – Гайворонський район, мікроГЕС у селі Перегонівці – Голованівський район, ще частина гідроспоруд знаходяться на стадії реконструкції чи тестування), сонячна енергетика (ФГ "Омельяненко" – Новоукраїнський район), навів приклади приватної ініціативи зі встановлення дахових сонячних батарей (у Кіровограді – торговий комплекс "Візит" на Ковалівці, житловий будинок Павла Мазуренка), завдяки яким господарі частково чи повністю задовольняють потреби приміщення в електроенергії.
Впровадження енергоощадних заходів дало можливість за 9 місяців поточного року зекономити в області значний обсяг природного газу порівняно з аналогічним періодом минулого року (спожито на 17% менше). Фактичне використання електроенергії всіма категоріями споживачів протягом січня-вересня зменшено на 7%.

Разом з тим, керівник департаменту інфраструктури та промисловості визнав, що, незважаючи на ряд успішно реалізованих інвестиційних проектів, динаміка впровадження об’єктів альтернативної відновлювальної енергетики в області є досить повільна. Якщо, наприклад, в інших областях широко використовуються вітряки, а сонячні батареї встановлюються навіть на покрівлях дитячих садків, то в Кіровоградській області такого немає.

Це пов’язано, насамперед, з недостатнім використанням територіями коштів міжнародних фондів, їх участі в отриманні цільових грантів. Таку фінансову підтримку, зокрема, пропонують програми Кіотського протоколу, програма "Кусаноне" (Японія), проекти Європейського союзу, програми розвитку ООН "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду", Європейський банк реконструкції та розвитку, інші міжнародні фонди.

Активно використовують можливості міжнародної технічної допомоги Знам’янський, Кіровоградський, Новомиргородський, Маловисківський та Компаніївський райони, місто Олександрія. Недостатню роботу у цьому напрямку проводять Голованівський, Добровеличківський, Новоархангельський райони, місто Світловодськ.

Впровадженням енергоефективних заходів за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку у 2015 році скористалися всього лиш шість територій (міста Кіровоград, Знам’янка, Олександрія та Знам’янський, Олександрівський і Петрівський райони).

Володимир Слінченко нагадав, що в нинішньому році спливає термін дії програми енергоефективності Кіровоградської області, яка враховує заходи із зменшення витрат паливно-енергетичних ресурсів в установах бюджетної сфери та житлово-комунального господарства. Відповідно до протокольного доручення Кабінету Міністрів України від 26 серпня ц.р. обласним державним адміністраціям поставлено завдання переглянути та розробити програми з енергоефективності. Тому вже зараз необхідно активізувати роботу з розробки такої програми на 2016-2020 роки. Для цього структурні підрозділи ОДА, райдержадміністрації та міськвиконкоми мають подати до 15 грудня свої пропозиції, з урахуванням яких буде сформовано проект програми енергоефективності Кіровоградської області на наступні п’ять років.

В обговоренні питання щодо впровадження на Кіровоградщині політики з енергозбереження та стану виконання обласної цільової програми, дія якої завершується у нинішньому році виступили голова Голованівської РДА Олег Голімбієвський, міський голова Олександрії Степан Цапюк, голова ФГ "Омельяненко" Сергій Омельяненко, голова наглядової ради ПАТ "НВП "Радій" Євген Бахмач, радники голови облдержадміністрації Микола Сухомлин та Віктор Серпокрилов. Керівники територій поділились досвідом у впровадженні заходів з енергозбереження, інші виступаючі висловили своє бачення вирішення проблеми, внесли пропозиції, а також зауваження, зокрема щодо недостатнього висвітлення у доповіді питання, як були використані кошти, що виділялися на впровадження зазначеної програми. Крім того, пропонувалося перейти від загальних фраз до нинішніх конкретних ситуацій, коли "є дитсадки, де й досі холодно". Зрозуміло, що це проблема місцевої влади, тепер уже новообраної, але "людей не гріють загальні слова децентралізація чи роздержавлення, їм потрібне тепло і затишок в оселі".

Динаміка впровадження об’єктів альтернативної енергетики в області залишається повільною

Голова облдержадміністрації після завершення обговорення питання доручив Володимиру Слінченку врахувати пропозиції, які звучали, та внести їх до протоколу рішення.

Він зазначив, що у розпорядженні за підсумками колегії перед керівниками територій будуть поставлені конкретні завдання щодо активізації заходів з енергозбереження. І їх необхідно буде виконувати.

"ВК" у PDF