---
Влада / Суспільство

Уже 1048 сімей області скористалися державною підтримкою на впровадження у своїх помешканнях енергоефективних заходів

Уже 1048 сімей області скористалися державною підтримкою на впровадження у своїх помешканнях енергоефективних заходів
З них банківські кредити (за спеціальною програмою) на встановлення "негазових" котлів надано 171 сім’ї (на суму 2642 тисячі гривень), на утеплення квартир (одноквартирних будинків) – 877 сім’ям (на загальну суму 12592,5 тисячі гривень).
Таку статистику озвучила сьогодні на апаратній нараді директор департаменту житлово-комунального господарства Ольга Довжук під час розгляду питання про стан виконання на Кіровоградщині актів Кабінету Міністрів та обласних програм з питань реалізації державної політики у сфері енергозбереження.

Вона зазначила, що в ході підготовки до роботи в наступний осінньо-зимовий період основним завданням залишалося виконання заходів зі зменшення споживання природного газу та переведення на використання альтернативних видів палива.

Заходи з переведення на альтернативне природному газу паливо виконувалися на 30 об’єктах теплопостачання із залученням коштів у сумі 21,8 мільйона гривень. Зокрема, з державного бюджету використано 4,9 мільйона, обласного – 150 тисяч гривень, з місцевих бюджетів – 2,3 мільйона гривень. Найбільшу суму склали приватні інвестиції – 14,4 мільйона гривень.

Ольга Довжук зазначила, що на семи об’єктах роботи завершені і модернізовані котельні з початком опалювального сезону почнуть працювати в Олександрівській та Щасливській ЗШ Олександрійського району, Голубієвицькій ЗШ Компаніївського району, Бобринецькій та Компаніївській центральних районних лікарнях, Бобринецькому районному будинку культури та ФАП села Чечеліївки Петрівського району.

Обсяг заміщення, тобто економії, природного газу по зазначених закладах та установах складає 910 тисяч кубометрів. На інших 23 об’єктах (у сфері освіти та охорони здоров’я) роботи тривають, їх планується завершити до кінця поточного року.

Ще одним, дуже важливим напрямком роботи є скорочення споживання природного газу підприємствами комунальної теплоенергетики.
Як зазначила керівник департаменту ЖКГ, найбільший проект в області нинішнього року під назвою "Реконструкція ЦТП № 118 під газову котельню з високоефективним енергозберігаючим обладнанням" реалізовувався у рамках програми "Демо Україна DH" Північною екологічною фінансовою корпорацією (НЕФКО) та КП "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради. У ході проекту в повному обсязі освоєно інвестиційні кошти у сумі 420,216 тисячі євро (з них 250 тисяч – це грант, 170,216 тисячі євро – кредитні ресурси). За рахунок цих коштів встановлено 3 контактні водонагрівачі, когенераційну установку, замінено 2,9 кілометра підвідних підземних трубопроводів до будинків на сучасні попередньо теплоізольовані труби.

Очікуване скорочення споживання природного газу від реалізації даного проекту – 700 тисяч кубометрів на рік.

Крім того, теплопостачальними підприємствами у період підготовки до функціонування в осінньо-зимовий період виконувались роботи з модернізації, реконструкції, дооснащення та заміни котельного обладнання на 13 котельнях (загалом 29 котлів), на що було залучено 3,9 мільйона гривень. За результатами цих робіт планується скоротити споживання газу в обсязі 1,2 мільйона кубометрів.

Таким чином, за рахунок виконання заходів зі зменшення споживання природного газу та переведення на використання альтернативних видів палива протягом опалювального сезону 2015/16 року планується скоротити споживання газу на 2,8 мільйона кубометрів газу вартістю більше 14 мільйона гривень.

Реконструкція об’єктів теплопостачання це лише один із напрямків енергоощадних технологій.

Наступний, не менш важливий, напрямок – забезпечення збереження тепла у будівлях. Адже науково доведено, що в приміщеннях втрачається до 30 відсотків тепла, виробленого котельнями.

Зважаючи на це, у квітні ц.р. Кабінетом Міністрів внесено зміни до Державної цільової економічної програми енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010-2015 роки, якими передбачено надання державної підтримки на впровадження енергоефективних заходів. Таких шляхів декілька. По-перше – це відшкодування частини суми кредиту, залученого на придбання котлів з використанням будь-яких видів палива та енергії (за винятком природного газу) у розмірі 20% (але не більше 12 тисяч гривень за одним кредитним договором). По-друге – відшкодування населенню частини суми кредиту, залученого на придбання енергоефективного обладнання та/або матеріалів у розмірі 30% (але не більше 14 тисяч гривень за одним кредитним договором). Третій шлях – стимулювання об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельних кооперативів до впровадження енергоефективних заходів шляхом відшкодування частини суми кредиту, залученого на придбання енергоефективного обладнання та/або матеріалів у розмірі 40% (але не більше 14 тисяч гривень на одну квартиру).
На останній сесії обласної ради нинішнього скликання, що відбулася 29 вересня, затверджено зміни та доповнення до Програми енергоефективності Кіровоградської області на період до 2015 року. Згідно з цими змінами, за рахунок коштів обласного бюджету передбачається відшкодовувати частину суму кредиту у розмірі 30%, але не більш як 10 тисяч гривень за одним кредитним договором інвалідам війни з числа учасників АТО та членам сімей загиблих учасників АТО. На ці видатки заплановано 200 тисяч гривень.
Ольга Довжук повідомила, що відповідне відшкодування кредитних сум на придбання "негазових" котлів та енергоефективного обладнання (матеріалів) для членів сімей загиблих учасників АТО, військовослужбовців та поранених учасників АТО, із внесенням відповідних змін до територіальних програм енергоефективності, прийнято також на сесіях Петрівської, Гайворонської та Кіровоградської районних рад. Відповідні зміни до місцевих програм з енергозбереження готуються у Голованівському, Долинському, Знам’янському, Компаніївському, Новоукраїнському, Ульяновському районах та містах Кіровограді й Олександрії.

Ті ж території, які цього року не прийняли зазначених змін до своїх програм, наголосила Ольга Довжук, повинні передбачити належні видатки під час формування бюджетів на 2016 рік.

– Ми з вами впродовж всього літа говорили про велику відповідальність, що пов’язана з енергетичною безпекою, енергетичною незалежністю нашої держави, – зазначив на завершення обговорення даного питання голова обласної державної адміністрації Сергій Кузьменко. – Говорили про те, що іншої альтернативи в Україні, ніж скорочувати використання природного газу, шукати йому заміщення і реалізовувати це на об’єктах соціальної сфери, у нас немає. Тому дякую тим територіям і тим керівникам, які відповідально поставилися до цієї роботи.

Керівник області також звернув увагу на ті об’єкти, де відбувається реконструкція, у т.ч. за кошти фонду регіонального розвитку, і зазначив, що нинішній опалювальний сезон вони розпочнуть ще на природному газі, але до завершення року має бути завершена і реконструкція, аби область відчула економічний ефект для бюджетів, які сплачують кошти за тепло.

Окремо Сергій Кузьменко зупинився на досвіді Олександрії, похваливши міську владу, яка зуміла для модернізації теплового господарства місцевого КП залучити солідні грантові кошти, і порадив іншим територіям брати з олександрійців приклад.

– Це правильний шлях, – зазначив він, – для того, щоб ми, врешті-решт, мали енергетичну незалежність і не спалювали чималі бюджетні кошти за чотири місяці зими у котельнях. Вони потрібні для розвитку територій, на якісні послуги для наших людей. Тому вчимося разом бути ефективними менеджерами, аби вміти отримувати зимою тепло за помірні кошти. Це головне наше завдання, і по-іншому не буде.

"ВК" у PDF