---
Влада

Жителям Кіровоградщини загрожують пестициди

Жителям Кіровоградщини загрожують пестициди
Проблеми екології, незважаючи на їх надзвичайну важливість, в інформаційному просторі Кіровоградщини звучать дуже мало. На цьому наголосила заступник голови облдержадміністрації Віта Атаманчук у ході наради, під час якої обговорювалися питання утилізації в області тари з-під пестицидів, інших хімічних засобів захисту рослин та пов’язані з цим проблеми.
У нараді, ініційованій департаментом екології та природних ресурсів облдержадміністрації, взяли участь керівники окремих структурних підрозділів ОДА, представники державної екологічної та державної фітосанітарної інспекцій в області, головних управлінь статистики та держсанепідемслужби в області, представники підприємств, що утилізують зазначені відходи. У режимі он-лайн до наради долучилися керівники районних державних адміністрацій.

Як зазначалося у ході обговорення, через запроваджений торік Кабінетом Міністрів мораторій на перевірки суб’єктів господарювання процес утилізації тари з-під отрутохімікатів певний час знаходився "у вільному плаванні", тому, куди дівають чи як використовують господарники вкрай небезпечну в екологічному плані упаковку, в тому числі і великі пластмасові ємності, контролюючим органам до липня нинішнього року у них було заборонено запитувати. Із липня перевірки відновилися.

Ґрунтовний аналіз того, як виглядає ситуація в області на сьогодні, учасникам наради надав директор департаменту екології та природних ресурсів Олександр Ковтунов. Він нагадав, що 83% площі території Кіровоградщини складають сільгоспугіддя, а аграрні підприємства були і залишаються основними землекористувачами, з огляду на що саме сільськогосподарська діяльність є одним з визначальних чинників стану екології в регіоні (за інформацією головного управління статистики в області станом на 1 липня на Кіровоградщині налічується 2603 фермерських господарства).

Будь-яка технологія вирощування сільгоспкультур включає в себе використання засобів захисту рослин, серед яких одним із основних є пестициди – досить небезпечні для людського організму, але корисні для цих культур хімічні сполуки. За даними департаменту агропромислового розвитку ОДА у 2014 році в області було використано 1,58 тисячі тонн засобів захисту рослин. Всього біологічним способом оброблено майже 2 мільйони 100 тисяч гектарів.

Тобто, як зазначив Олександр Ковтунов, доводиться констатувати, що на сьогодні альтернативи інтенсивному використанню хімічних засобів у сільському господарстві немає. Однак при цьому необхідно зважати на екологічні ризики у сфері застосування таких засобів і дотримуватися певних норм та правил, які дозволять мінімізувати негативний вплив даних ризиків.

Великий крок вперед у цьому напрямку було зроблено у 2012 році, коли спільними зусиллями зацікавлених сторін, у тому числі територіальних органів Мінприроди, Держекоінспекції, СЕС, ДСНС та інших структур було проведено інвентаризацію всіх наявних на території області непридатних та заборонених до використання пестицидів і агрохімікатів. За підсумками цієї роботи, на підставі угоди від 31 травня 2012 року, укладеної між Мінприроди та ТОВ "С.І. Груп Консорт ЛТД", усі виявлені за результатами інвентаризації хімікати протягом 2012 року були вивезені за межі області з метою їх знешкодження. Станом на сьогодні інформація про накопичення такого роду пестицидів або агрохімікатів на території області відсутня, тож можна говорити, що зазначену проблему вдалось вирішити.

Разом з тим сказати, що всі питання зняті – не можна, адже застосування пестицидів вимагає дотримання спеціальних вимог при проведенні робіт. Зокрема проблеми екологічного змісту виникають у зв’язку із порушенням норм обробки та утилізації використаної з-під міндобрив, пестицидів та агрохімікатів тари. Залишки цих хімікатів у порожній тарі, яка має бути не утилізована, але цього не зроблено, забруднюють навколишнє середовище і можуть становити пряму загрозу для людей та всіх живих організмів, які знаходяться поруч.
Тобто неправильне поводження з порожньою тарою і упаковкою з рештками отруйних хімікалій є дуже небезпечним як для населення, так і для довкілля.

"ВК" у PDF