---
Влада

Відповідальність за тарифи нестимуть органи місцевого самоврядування

Відповідальність за тарифи нестимуть органи місцевого самоврядування
Із січня наступного року відповідальність за правильність формування тарифів на житлово-комунальні послуги покладається на органи місцевого самоврядування. Якщо затверджені ними тарифи не покриватимуть витрат підприємств на їх виробництво, компенсовуватимуть виробникам суму недоотриманих коштів саме місцеві бюджети, а не державний, як це було протягом останніх років.
Про це попередила присутніх на засіданні колегії обласної державної адміністрації керівників районів і міст директор департаменту житлово-комунального господарства Ольга Довжук.

Вона акцентувала увагу районних та міських посадовців на тому, що у липні набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України у сфері комунальних послуг", яким передбачено встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво. У разі затвердження тарифів на рівні, що унеможливлює отримання прибутку, місцеві бюджети мають передбачати відшкодування виконавцям послуг різниці між встановленим розміром тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг.

Даний закон також чітко визначає, що заборгованість з різниці у тарифах, яка виникне до 1 січня 2016 року, буде відшкодована з державного бюджету місцевим бюджетам до 1 липня 2017 року. За заборгованість, що виникне після 1 січня 2016 року, фінансово відповідатиме конкретна місцева рада.

Нині особливо складною залишається ситуація на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства. Діючі в області тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення відшкодовують собівартість послуг лише на 74,1-75,5%.

Зокрема, вкрай збитковими є тарифи на послуги з централізованого водопостачання на підприємствах КП "Оберіг" (смт Олександрівка) – 33%, КП "Теплоенергетик" (смт Нове) – 40,4%, КП "Петрівське" (смт Петрове) – 43,1%. Щодо водовідведення, то найнижчий рівень відшкодування витрат затвердженими тарифами на підприємствах КП "Теплоенергетик" (смт Нове) – 24,7% та ЛДКГ (смт Новгородка) – 41,3%.

– До кінця року залишається три місяці, – звернулася до керівників територій Ольга Довжук. – Цього терміну достатньо, аби переглянути тарифи, забезпечивши, таким чином, фінансову стабільність виробників житлово-комунальних послуг. Зволікання у даному питанні призведе до значних фінансових втрат підприємств, а в подальшому – і місцевих бюджетів. Для жителів, натомість, слід проводити якнайширшу роз’яснювальну роботу щодо необхідності оформлення ними житлових субсидій.

Щодо відшкодування різниці в тарифах у нинішньому році, то Ольга Довжук нагадала, що Законом ''Про Державний бюджет України на 2015 рік'' передбачено субвенцію з державного місцевим бюджетам у сумі 2,9 мільярда гривень на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 4 червня ц.р. № 375, із цієї суми Кіровоградській області передбачена субвенція у розмірі 22,6 мільйона гривень. Цього замало, адже дана сума складає всього лиш 50% від потреби.

Станом на 10 вересня укладено договорів на проведення взаєморозрахунків підприємствами комунальної теплоенергетики та водопровідно-каналізаційного господарства на загальну суму 14,259 мільйона гривень. Частину цих коштів (6,17 мільйона гривень) спрямовано на погашення кредиторської заборгованості зі сплати податку на додану вартість, решту (7,985 мільйона гривень) – для розрахунків за електроенергію.

Також проведено у формі взаєморозрахунків погашення заборгованості з різниці в тарифах для підприємств водопровідно-каналізаційного господарства на суму 13,349 мільйона гривень.

На даний час робота з укладання договорів триває і найближчим часом кошти субвенції будуть освоєні в повному обсязі. Разом з тим, для підприємств водопровідно-каналізаційного господарства залишається досить проблемним питання забезпечення 100-відсоткових розрахунків за спожиту електроенергію. За даними ПАТ "Кіровоградобленерго", загальний рівень оплати за неї в області по житлово-комунальній галузі за січень-серпень 2015 року становить 90,2%, у тому числі підприємствами теплокомуненерго – 121,6%, житлово-експлуатаційними підприємствами – 96,5%.

Підприємствами водопровідно-каналізаційного господарства Кіровоградщини за січень-серпень спожито електроенергії на суму 46,5 мільйона гривень, сплачено 35,8 мільйона, або 77,1%. Загальна заборгованість за електроенергію складає 28 мільйонів гривень, з цієї суми борг ОКВП "Дніпро-Кіровоград" становить 27,8 мільйона.

Тому дуже позитивним кроком директор департаменту житлово-комунального господарства облдержадміністрації назвала прийнятий 17 вересня ц.р. Верховною Радою Закон ''Про внесення змін до Закону України про Державний бюджет України на 2015 рік'', згідно з яким суму субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на відшкодування різниці в тарифах для населення збільшено на 2,7 мільярда гривень. Ольга Довжук переконана, що, у разі отримання всієї необхідної для області суми субвенції, це дасть можливість суттєво покращити розрахунки теплопостачальних підприємств за спожитий природний газ, а водоводу "Дніпро-Кіровоград" – за електроенергію.

ТОП новини

Вісточка на фронт

22 березня 2024, 11:34

"ВК" у PDF